Čo treba vedieť pred kúpou sedacej súpravy...

Nákup pohoviek je väčšinou vyčerpávajúci, hlavne bez správnej prípravnej práce a výskumu. Najčastejšie sú obývacie izby a rodinné izby postavené okolo tohto centrálneho kusu nábytku, čo znamená, že existuje veľký tlak na to, aby bola sedacia súprava správne vybratá.

Existuje pár otázok, ktoré by sme si mali na začiatok položiť: Kto bude používať sedaciu súpravu? Bude to havária, keď deti prídu domov zo školy? Chcete pri filmovej noci padnúť do vankúšov alebo pri čítaní knihy preferujete skôr sedieť vzpriamene? Hľadáte sedačku, ktorá dodá Vašej izbe “wow-efekt” alebo hľadáte sedačku, ktorá by mala byť neutrálnym stavebným kameňom Vášho dizajnu?

Sedačky od rôznych výrobcov sa výrábajú z rozlišných materiálov, tu Vám ponukáme prehľad materiálov, o ktorých by ste mali vedieť pred tým ako sa rozhodnete, u koho a akú sedaciu súpravu zakúpite…

Materiál

Rámové materiály : Tu je prehľad najbežnejších typov rámov, ktoré sa používajú pri výrobe sedačky.

Drevotrieska – najlacnejší, najkrehkehjší, najľahší materiál vyrobený z kompozitných drevených materiálov.

Tvrdé drevo – zvyčajne dub, čerešňa, orech, buk. Rámy z tvrdého dreva sú vyrobené z masívneho dreva – oveľa odolnejšie ako drevotrieskové dosky. Sušenie v peci je proces dokončenia pre drevo, kde sa susší vo veľkých rúrach, čo robí drevo oveľa silnejším a trvanlivejším. Najmenej pravdepodobné, že sa materiál bude deformovať.

Kov – najťažší rámový materiál, ale môže sa ohýbať v priebehu času.

Typy sedákov sedadiel

Pena s nízkou hustotou: najlacnejšia, jemná na dotyk, rýchlejšie stráca svoj tvar.

Pena s vysokou hustotou: cenovo stredná pena, pevnejšia a má tvar dlhší ako pena s nízkou hustotou.

Náplň perím : najdrahšia a najpohodlnejšia možnosť. Môže spôsobiť alergické reakcie.

Poťahový materiál

Rôzne typy materiálov majú rôzne vlastnosti, ako pevnosť, trvanlivosť, odolnosť voči škvrnám. Niektoré tkaniny sú viac vyblednuté a odolné voči plesni ako iné. Tkanina odolná voči vyblednutiu je najlepšia, ak bude pohovka stáť na priamom slnečnom svelte. Odolnosť proti plesniam je žiaduca vo vlhkom prostredí. Všeobecne povedané, syntetické vlákna sú odolnejšie voči každodennému opotrebeniu ako väčšina prírodných materiálov.

Prírodné materiály

Prírodné materiály boli vždy obľúbenou voľbou pre čálunenie pohoviek. Nasledovne uvádzame niekoľko prírodných textílií so stručným opisom z každej z nich.

Koža je jedným z najpopulárnejších pohovkových materiálov. Je silný a odolný, ľahko sa čistí a vyvíja charakter v priebehu času. tiež málo vecí sa dá porovnať s luxusným pocitom mäkkej kože a koža sa stáva mäkšou a pohodlnejšou ako starne. Pretože je ľahko čistiteľná a nie ovlyvnená uvoľňovaním od domácich zvierat, koža sa často odporúča pre ľudí s domácimi miláčikmi a mladšími deťmi. Koža však nie je postačujúco odolná pred ostrými predmetmi. Môže sa ľahko poškodiť pazúrikmi domácich zvierat alebo kovovými okrajmi a má tendenciu lepkavého pocitu počas horúceho a vlhkého počasia. Pravá koža je tiež kvalitnejśím materiálom, takže kožené pohovky sú všeobecne drahšie ako ich čalúnené náprotivky.

Bavlna nie je odolná voči škvrnám a nie je ani tak odolná ako syntetické materiály. V závislosti od tesnosti väzby môže byť bavlna náchylná k poškodeniu a vráskam. Textúrovaná bavlna je populárnou voľbou pre pohovky v tichších lokalitách a bavlny majú tendenciu ostať časom mäkšie. Hoci to vyzerá dobre, no majú tendenciu zachytávať nečistoty v drážkach v tkanine.

Plátno má podobné vlastnosti ako bavlna. Aj keď to nie je najodolnejšia tkanina, je pekná a skvelá voľba pre domácnosti bez malých detí a domácich miláčikov alebo pre pohovky používané vo formálnom prostredí. Plátno je vysoko udržiavacia tkanina, pretože je náchylná k vráskaniu a rozťahovaniu a zvyčajne vyžaduje profesionálne čistenie alebo chemické čistenie.

Vlna je odolná a krásna, ale drahšia ako iné tkaniny. Je ľahko čistiteľná a má prirodzené vlastnosti odvzdušňovania, takže škvrny budú sedieť na povrchu skôr, než sa budú absorbovať do materiálu. Vlna je tiež hypoalergénna a skvelá vo vlhkom prostredí.

Hodváb je hladký a elegantný, ale krehký. Je ťažko udržiavateľný, ale je elegantný, čo je idealne pre miestnosť, ktorá sa nepoužíva tak často.

Syntetické zmesi a syntetiká

Mikrovlákno je typ veľmi jemného polyesteru, ktorý je mäkký, ale trvanlivý, ľahko sa čistí a je za konkurenčné ceny. Je extrémne úzko tkané a tým sa srsť z domácich zvierat neudrží na pohovke. Tí, ktorí majú alergiu by mali zvážiť tkaniny ako mikrovlákna, ktoré nezahŕňajú prach a sú bez vlákien.

Ženilka tiež vyzerá elegantne a je silnejšia ako iné tkaniny. Môže byť vyrobená z bavlny, ale často je vyrobená zo syntetických materiálov, ako je hodváb alebo olefín.

Akrylové vlákna pripomínajú vlnu a sú jemné na dotyk. Sú veľmi trvanlivé a odolné voči škvrnám, vráskam a vyblednutiu, sú tiež cenovo dostupné.

Plátno môže byť vyrobené tak, aby sa veľmi podobalo bavlne, ľanu alebo hodvábu. Je pomerne odolný voči vyblednutiu, ale je náchylný voči vráskam.

Polyester je jedným z najrozšírenejších syntetických materiálov, pretože je odolný voči vráskam, veľmi silný a ľahko sa čistí.

Olefín a polypropylén majú vynikajúcu odolnosť voči škvrnám a plesniam. Oba materiály sú trvanlivé a cenovo konkurenčné.

Syntetické materiály môžu napodobňovať väčšinu prírodných tkanín a vo všeobecnosti sa ľahko čistia a často sú úplne odolné voči škvrnám. Zatiaľ čo bavlna môže byť upravená na zlepšenie odolnosti voči škvrnám, tieto tkaniny stále nie sú tak ľahko čistiteľné alebo také silné ako syntetické. Syntetické látky používané v zmesiach zahŕňajú polyesterové, akrylové, olefinnové a vinylové zmesi, pričom bavlnené a plyesterové sú najpopulárnejšie. Pridaním polyester je bavlna odolnejšia voči vráskam, čo je vhodné pre každodenné použitie.

Zdroj: https://havenly.com/blog/sofa-shopping-guide, https://www.mgbwhome.com/living-room/sofas-and-sectionals/

Sídlo spoločnosti

  • Sofa Partners s.r.o.
    Radlinského 448/14
    955 01 Topoľčany
  • IČO: 46 416 641
  • +421 908 754 281
  • predajňa Bratislava
    +421 911 411 220


Vytvorila digitálna agentúra MW media www.mwmedia.sk | www.mwshop.eu